Geçmişten bir anı silinebilirmi?

Geçmişten bir anı silinebilirmi?

Geçmişten bir anı silinebilirmi?

Bazen öyle şeyler yaşarız ki keşke bunu yaşamasaydım deriz, keşke olmasaydı, hatta o yaşadıklarımız öyle acıtır ki  ölümü  bile düşünürüz ,ölsem daha iyiydi diye cümleler kurarız..

Elbette ki bu yaşanılan tüm olay ve durumlar bir iz bırakır ; kimi geliştirirken, kimi gelişimimize engel olur. Üzerinden günler, aylar, yıllar geçmesine rağmen o derin acıyı yaşatan anı/anılar  hayat yolumuzda bize eşlik ederler.

İçimizdeki ses hiç susmaz, hep geçmişi hatırlayınca yargılar ,nedenleri, niçinleri sorar, kızar, küser ve her hatırlayış üzer, bir kez daha yaralar bizi derinden.

Geçmişte kendisini üzen kişileri, olayları unutmayan kişiler gelir bize, hala bitmemiş hesaplaşmalarına çare bulmak isterler.

Bir türlü unutamıyorum, bana bunu nasıl yaptı, ne kadar aptalım gibi cümleleri sıklıkla duyarız. Sonrasında genelde şu sorular  gelir; bu yaşadıklarımı unutabilir miyim, eskisi gibi olabilir miyim?

Bu sorulara şöyle cevap verebilirim; geçmişte sizi üzen anıları silemeyiz ancak  bu anılara artık eskisi gibi üzülmemenizi , olumsuz  tepkiler  vermemenizi ve dolayısıyla kendinizi suçlamamanızı sağlayabiliriz.

Sıklıkla kullandığımız psikoterapi yöntemi olan  EMDR ile geçmişte kişiyi rahatsız eden durum ve anılara karşı kişilerin duyarsızlaşmalarını sağlamak, negatif duygular hissetmesine engel olarak, yaşamına sağlıklı bir şekilde devam etmelerini sağlamak mümkün.

EMDR tekniği ile panik atak, depresyon, bağımlılıklar, uyku ve yeme problemleri başta olmak üzere, kanser ve diğer hastalıklar için kullanılan, güçlü bir psikoterapi tekniğidir.

Geçmişin yaşanmamış olması mümkün değil ancak geçmişteki düşüncelerimizi yok sayabilmek mümkün..

Anahtar Kelimeler

İzmir Psikolog, Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Ceren Yağcıköseoğlu